چهارشنبه سوری
پریدن از روی آتش
زمانی در کشور ما، آتش مقدس بوده، و پاک. به همین دلیل مردم باور داشتند که با پریدن از روی آتش، ناپاکی‌ها و شاید بیماری‌هاشون به کمک آتش از بین می‌ره.موقع پریدن از روی آتش می‌خووندن
ای آتش فروزان
با نام پاک یزدان
زردی من از تو
سرخی تو از من
به امید اینکه شادابی و نشاط رو از آتش بگیرن
قاشق زنی
رسم بوده که مردم، به ویژه آقایون، چادر سر می‌کردن و قاشق و بشقاب (یا کاسه) دست می‌گرفتن و خوونه مردم می‌رفتن و در می‌زدن و اونها ظرفشون رو با خوراکی پر می‌کردن. و بعد خوراکی‌های جمع آوری شده رو در بین نیازمندان تقسیم می‌کردن.علت سر کردن چادر هم، ناشناس باقی مووندن بوده.
فال گوش
آخر شب، مردمی که حاجتی داشتن و چیزی رو از خدا می‌خواستن، به ویژه دختران دم بخت، پنهان از بقیه توی کوچه می‌رفتن و به حرفهای مردم گوش می‌دادن. یا به اصطلاح فال گوش وایمیسادن. اگر این حرفها مثبت و خوب بود، اینطور نتیجه گیری می‌کردن که به حاجتشون می‌رسن. در غیر اینصورت... .
کوزه شکستن
این اون رسمیه که نهایتا منجر به تولید سر و صدا می‌شده. در ازمنه اسبقه. مردم یخچال و اینجور چیزا رو که نداشتن. در نتیجه آب رو در کوزه نگهداری می‌کردن. به تدریج، و با توجه به آلوده بودن آب در زمانهای قدیم. ته کوزه لجن جمع می‌شده. مردم کمی از خاکستر باقی موونده از آتش‌های این روز رو داخل کوزه‌هاشون می‌ریختن و بالا پشتِ بوم می‌رفتن و دعا می‌خووندن که: الهی با این کوزه بلاها و بیماری‌های این خوونه رو بیرون کن (البته نفهمیدم چرا خاکستر می‌ریختن) این بود آنچه که من از چهارشنبه سوری فهمیدم. اگه شما هم چیزی می‌دونین بیفزایید
پارسال این رو نوشته بودم و امسال تکرار می کنم.

ضمنا من این بمب رو می ذارم اینجا. نه چون ایرانیه. برای اینکه من با تحریف یا حذف هر تمدن بشری مخالفم. چون بخشی از تاریخ تمدن این موجود دو پاست.

1 comments:

jeyran said...

sab kon in linke 300 ro bebinam .